The Guardian: súlyosan elszámolta magát Putyin – fontos lélektani előnyhöz juthatott Zelenszkij
Jelentős változások zajlottak le Ukrajnában az elmúlt tizenegy évben.
Azt javasolta: végre nézzenek körbe, mert egy új világot fognak maguk körül találni!
Orbán Balázs a Facebook-oldalán közzétett írásában élesen bírálta az ellenzéki sajtó egyes megnyilvánulásait, különösképpen a Népszava egyik cikkét. Állítása szerint az említett lap „legnagyobb bornírtságaira” szeretne reagálni, és több témát is érint, amelyek bizonyítják a kormány jelenlegi politikájának sikerét, illetve az ellenzéki kritika megalapozatlanságát.
Orbán Balázs elsőként arra hívja fel a figyelmet, hogy a háborúzó felek felelősségét nem amorális dolog számon kérni, hanem kötelesség. „Tessék kilépni a buborékból, és meghallgatni erről az új amerikai elnököt. Őt azért nehéz lesz Putyin-pincsinek beállítani. A komolyan vehető világban nincs abban semmi morálisan védhetetlen, ha feltesszük a kérdést, hogy a Nyugatnak mit kellett volna másképp csinálnia – még akkor sem, ha nyilvánvaló, hogy a háborút az oroszok indították. Az is tény, hogy jelenleg Ukrajna vereségre áll, miközben az emberi veszteségek mértéke már most az egekben jár. Itt az ideje feltenni a kérdést:
volt-e értelme annak a stratégiának, melyet a Nyugat az elmúlt három évben követett? És erre a kérdésre az elvtársak bizony nem fognak tudni orbánozással válaszolni.”
A poszt második része a magyar EU-s elnökség sikerét emeli ki. Orbán Balázs úgy véli, hogy ez egy olyan elnökség volt, amely „felnőtt a feladathoz”, és inkább a tagállamok érdekeit képviselte Brüsszellel szemben.
Versenyképesség: A tagállami vezetők által elfogadott Budapesti Deklarációt Orbán kiemelt eredményként értékeli.
Migrációs fordulat: A Migrációs Paktum tarthatatlanságára immár szélesebb körben is ráeszmélt az Európai Unió.
Bővítés: Előrelépés történt a Nyugat-Balkán integrációjában, valamint sikerült megnyitni az utat Románia és Bulgária schengeni csatlakozása előtt.
Elismerés Brüsszelből: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is üdvözölte a magyar elnökség eredményeit – állítja Orbán Balázs.
A szerző szerint a „kontinensszintű stagnálás” egyik oka az elhibázott brüsszeli döntések sorozata, amiből Magyarország a saját politikájával próbál kitörni. Orbán Balázs több adatot is említ:
OECD-előrejelzés: Magyarország növekedése 2025-ben várhatóan az OECD-átlag fölött lesz.
The Economist: 2019 és 2028 között a magyar gazdaság mérete ötödével nő majd, miközben több nyugat-európai ország esetében csupán egyszámjegyű növekedést valószínűsítenek.
Szomszédos országok: Románia, Szlovákia, Ausztria és Horvátország költségvetési megszorításokkal, magasabb árakkal, befagyasztott bérekkel néz szembe, míg Magyarországon új támogatási és hitelprogramok indulnak, valamint kedvezőbb vállalkozásösztönző pályázatok jelennek meg.
Orbán Balázs végül üdvözli Donald Trump visszatérését, arra hivatkozva, hogy Trump a háború helyett a béke megteremtésére törekszik, és fellép azokkal a „liberális őrültségekkel” szemben, amelyek szerinte az elmúlt években „fojtogatták” a nyugati világot. Ezzel összefüggésben úgy látja, hogy:
Brüsszel helyzete: A szerző szerint az uniós intézmények liberális vezetői mára elszigetelődtek, mivel korábban ideológiai és kereskedelmi háborút folytattak Kínával és Oroszországgal szemben, és mindeközben „szembekerültek” az Egyesült Államok új irányvonalával is.
Új világ: Egy olyan, változó világrend rajzolódik ki, amelyben a régi liberális szemlélet politikai és gazdasági kudarcot vallhat.
„Nos, ez csak egy rövid ízelítő abból, hogy mekkora a baj a hazai balliberális fejekben. Érdemes lenne a kormány folyamatos szapulása helyett kinyitni a szemüket, és végre körülnézni, mert egy új világot fognak maguk körül találni. Jó reggelt kívánok!”
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt